Nimet 

Kıymet Daştan


Gelecek program

ERTELENDİ

Kıymet Daştan, PASAJ Karaköy'de sergileyeceği ismini mekanın bulunduğu handan alan “Nimet” adlı video yerleştirme, heykel ve objelerden oluşan yerleştirmesi 6-28 Nisan 2020 tarihleri arasında görülebilir.

 

Yıllar önce fiziksel formlara dönüştürmeye başladığı Proje mekanın ve çevresinin hafızası ile bütünleşerek bir yerleştirme olarak hayat buluyor. Sanatçı, bu süreci projenin önemli bir parçası olarak tanımlıyor ve geçmişten bugüne bir olaydan diğerine hatıralar yolu ile hafızaya, malzemenin ruhuna, insan elinin ona ettiğine işaret eden çetrefilli yolculukları şiirselliği ile yaratıcı sürecin merkezine yerleştiriyor.

 

Kıymet Daştan, hayatında hatırladığı ilk kesikten başlayarak hazırladığı sergi de sınıfsal fark ve ikiyüzlülük üzerine düşündürüyor. etc… mahsur kaldığımız olaylara şahitliğimizi, olaylar karşısında kendimizi nasıl konumlandırdığımıza işaret ederken kesiğin kendisine işaret ediyor.

 

Kıymet, bir ekmeği eline aldığı performans videosunda eylemi 3 kadraja bölerek aşamaları birbirinden ayırmanın algıyı değiştirmesi vs el hizzasında yerleştirdiği kesiğin negatifinin bronz dökümü elin tutabileceği konumda yerleştiriyor. Ekranların ve heykelin insan proporsiyonlarına göre yerleştirilmesi, konumun nesneye verdiği anlama işaret ediyor. Yere düşen para ve Vatan gibi diğer yerleştirmeleri performansla gerek tavır gerek nesne bağlamında ortaklık kuruyor.

VISITING DAYS ANDHOURS

Thursday - Friday 

14:00 - 19:00 

Saturday

11.00 - 15.00 

CONTACT

Mumhane street Nimet Hanı 45/29 Karaköy

​pasajist@gmail.com

+90 534 613 01 80

logo.jpg